Arvostelut Cycling

Met Trenta MIPS

En ole aiemmin omistanut Metin kypärää, mutta jo useamman vuoden ajan olen ihaillut heidän eri malleja. Nyt tuli viimeinkin mahdollisuus testata heidän Met Trenta kypärää yhteistyössä bikester.fi:n kanssa. Met Trenta tuli markkinoille n. 2 vuotta sitten ja siitä lähtien sitä on nähty todella monen pyöräilijän kupolissa! Ammattilaisten, sekä amatöörien päässä. Trenta on italiaa ja se tarkoittaa kolmekymmentä. Kyseessä on siis Metin 30-vuotisjuhlamalli. Tähän malliin on satsattu oikein urakalla!

Trentaa saa MIPS:llä ja ilman MIPSiä. Kypärää valmistetaan myös hiilikuidusta. Minun versiostani löytyy MIPS, mutta materiaali ei ole hiilaria. En nyt muista mitä matskua, mutta sitä samaa kuin muissakin kypärissä.

Trenta sai kunnon testin viime kuun Dirty Sipoo 170 km kisassa. Oli lämmin ja pitkä kisa ja kypärä toimi erinomaisesti!

Tämä on LM-arvostelu eli alhaalta löydät plussat ja miinukset Met Trentasta. Käyn myös Yotube-videolla kypärää tarkemmin läpi.

Plussat:
+ Muoto – On juuri oikean muotoinen meikäläisen päähän. On kapea malli eli istuu tämmöiseen pitkula päähän oikein mainiosti. Jos omistat hyvin pyöreän pään niin tämä ei välttämättä ole sinulle sopiva kypärä.
+ Kypärä oikeasti uppoo kunnolla päähän. Peittää/suojaa kunnolla korvien yläpuolisen alueen.
+ Ulkonäkö – Jokin tässä Trentassa vetää puoleensa! Siinä on kivasti sekoitettuna vähän modernia ja retroa muotoilua. Tämä kypärä näyttää myös valkoisena todella hienolta! Pitkään mietinkin kumpi olisi parempi ja lopulta päädyin mustaan (oikea väri meille isopäisille..)
+ MIPS (Multi-directional Impact Protection System). Ei onneksi ole kokemuksia pään kolautuksista, mutta tieto siitä, että kypärässä on edistynyttä tekniikkaa tuo aina aavistuksen enemmän turvan tunnetta.
+ Kevyt – Ei minulle se ehkä tärkein ominaisuus, mutta aina plussaa jos niskat pääsee helpommalla. Paino 250g. Hiilari vieläki kevyempi.
+ Ilmastointi – Minulla on paksu tukka, joten kuumina kesäpäivinä hyvin hengittävä kypärä on tarpeen! Dirty Sipoossa ajettiin ”kovaa” ja oli lämmintä. Kypärä toimi erinomaisesti. Trentassa on 19 reikää.
+ Suojapussi – Mukana tulee todella pätevä ja hyvin pehmustettu suojapussi.
+ Säädöt – kaikki remmien säädöt toimivat loistavasti ja saan kypärän köytettyä loistavasti pään ympärille.

Miinukset:
– Talvella kylmä. Hyvät tuuletusaukot eivät talvella enää ole niin kivat. Kaipaa alle kunnon tuulenpitävää pipoa.
– Kypärä istuu jopa niin hyvin, että välillä unohtaa kiristää sen takarullalla.
– Hintalappu on korkea, mutta niin on myös kypärän laatu. Eli tämä ei ole suoranaisesti miinus.

Met Trenta MIPS: https://www.bikester.fi/met-trenta-mips-helmet-black-1198660.html

Kaikki Met kypärät: https://www.bikester.fi/pyorailyvaatteet/pyorailykypara/met.html

0 comments on “Met Trenta MIPS

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

%d bloggaajaa tykkää tästä: